Na bakinu tavanu svakakvih divnih stvari!
Ja sam pronašla ovaj stogodišnji ormarić i odlučila ga – umjesto na otpad – vratiti u život. Sad krasi dnevnu sobu naše seoske kućice.
Trebat ćete:
Električna brusilica ili brusni papir
Električni pištolj za skidanje boje
Štitnik za lice
Premaz protiv nametnika na drvu
Boja
Kistovi
Laneno platno
Akrilne boje
Ljepilo za drvo
Postupak:
Sa starog ormarića prvo treba skinuti prljavštinu i staru boju. Lakše je ako imate električni pištolj za skidanje boje (pod vrućim se zrakom boja topi i skida k’o od šale) i električnu brusilicu (s njom ćete površine izbrusiti skroz do originalnog drveta). Teško dostupna mjesta pobrusite brusnim papirom.
Uzmite si vremena: potrebno je obraditi sve površine – i unutarnje i vanjske. Idealno bi bilo da radite na otvorenom – prilično je to prljav i prašnjav posao…
Kad ste zadovoljni rezultatom, sve površine premažite sredstvom protiv nametnika. Ostavite 24 sata da se dobro osuši.
Sad je na redu bojanje. Ja sam odabrala boju na bazi vode – lako se nanosi i brzo suši, ali vi možete odabrati i neku drugu (ovisno o stanju drveta koje bojite i vašim željama). Savjetujte se s prodavačem boja i lakova.
Boju treba nanijeti u 2-3 sloja, ostavljajući dovoljno vremena za sušenje između svakog bojanja.
U međuvremenu, na lanenom platnu akrilnim bojama iscrtajte motiv koji želite. Ja sam odabrala srca. Kad se crteži osuše, izrežite ih u dimenzijama koje odgovaraju pravokutnicima na vratima ormarića.
Kad se boja kojom ste obojali ormarić potpuno osušila, pravokutnike na vratima premažite slojem ljepila za drvo, pa priljepite pripremljene crteže. Dobro pritisnite da izađu mjehurići zraka i ostavite da se osuše.
Šalicu ljepila za drvo na koncu razmutite s malo vode i premažite još jednom priljepljene crteže. Ne brinite – crrtež se neće razliti kad preko njega budete prelazili ljepilom, a i bijela će boja koju svježe ljepilo ostavlja, ubrzo potpuno nestati. Kad se ljepilo osuši, ormarić je spreman za upotrebu.